מחשבות על המצב

לאחרונה מתרבים הסימנים שבחירות כלליות מתקרבות. בממשלה הבהירה כחול לבן שאו שיהיה תקציב בזמן הקרוב או שתהיינה בחירות. מאחר וברור שתקציב מביא עימו חילופי ראש ממשלה, יש לשער שנתניהו, אשף הבחירות, יחליט להמר פעם נוספת, ויגרור את כולנו לבחירות. לפחות עדיין תהיה לו תקווה שהמציאות המבולגנת תוביל איכשהו להמשך כהונתו, מול מצב ודאי שבו יאלץ לפרוש. מהעבר השני עומדים כל אנשי "רק לא ביבי" מפוצלים, משמיצים זה את זה וחסרי דרך. חולדאי לא יוצר גם הוא הכרעה ובינתיים בסקרים מפציע בנט כמנצח הגדול ואיש לא בטוח שבמקרה כזה לא יחבור לנתניהו, והכל חוזר לקדמותו. כיצד ממשיכים?

ברצוני להצביע על פתרון אפשרי שלדעתי הוא המיטב במצבנו הנוכחי, אבל תחילה מספר הנחות יסוד.

אני מאמין שכיום ישנם ארבעה ראשי מפלגות ישרים ואמינים, שמתנהגים בצורה הגיונית וניתן לסמוך על דברם. ליברמן, בנט, גנץ ולפיד. יהיו ודאי כאלה שיחלקו על ההנחה הזו, אבל ליברמן לא פגע מעולם בשלטון החוק ויצא מהאישומים בשלום, ואין לדעתי לאיש רשות מוסרית לטעון אחרת, גנץ שהתחבר לנתניהו רצה באמת ובתמים לפעול להגנת האזרחים, וכמובן אין לי שום מידע מחשיד לגבי בנט ולפיד.

מדינת ישראל כיום חבולה ומוכה חייבת לעבור תקופת הבראה של שלטון ממוקד מטרה בבריאות התושבים, החזר הכלכלה לאיתנה, שיקום חברתי, שיפור מצב התושבים המוחלשים (חרדים וערבים) בעיקר בפריפריה והחזרת כללי שלטון יציב השומר על אמינות והגינות בכל התחומים כולל הדוגמא האישית.

תושבי מדינת ישראל מוכנים לפסק זמן של כשלש שנים, בהם ישהו את הטיפול בבעיות יסוד המכרסמות בלב החברה כגון סיפוח, הסכמים עם הפלסטינאים,  שיפור מערכת המשפט, מדינת לאום, דמוקרטיה מול יהדות או דמוקרטיה פלוס יהדות, חוקי השבת, הטמעת השוויון של כל המיעוטים בחקיקה, וכדומה.

הסטטוס קוו החוקי כפי ששרר לפני מערכות הבחירות האחרונות והקורונה, ימשיך עד תום התקופה.

וכעת להצעה:

ארבעת המפלגות ימשיכו לפעול כל אחת במסגרת שלה, לערוך תעמולת בחירות מבלי להשמיץ את האחרות תוך הבלטת היתרונות שלה.

ארבעת המפלגות יתחייבו שבאם יהיה להם רוב הם ימליצו על ראש המפלגה שתזכה במירב הקולות כמועמד לראשות הממשלה.

המועמדים יחלקו ביניהם את תפקידי ראש הממשלה, שר הביטחון, שר החוץ ושר האוצר בהתאם למספר המנדטים בהם תזכה כל מפלגה. מנהיג המפלגה השנייה בגודלה יהיה סגן ראש הממשלה וממלא מקומו.

יתכן ואפשר היה לצרף את הפלסטינאים להסדר מקביל. גם הם זקוקים לשיקום, וחייבים לבדוק האם אפשר לבנות איתם פסק זמן מהמאבק המתמשך שאינו מביא כל תוצאות, ואז הייתה עולה מציאות אחרת שבסופה יכולה להקל על מציאת פתרון שמיטיב עם הצדדים. חייבים לנצל את הזמן כדי לשפר ככל האפשר את תנאי חיי כולם, כולל המיעוטים החיים בקרבנו ולידנו. לדעתי גם ליברמן וגם בנט יכולים לתמוך מאחר ורבים מהמתנחלים רואים פתרון של חיים זה בצד זה עם השכנים.

ההסכם שיכלול "ממשלת שיקום ישראל מ.ש.י." יהיה תקף לשלוש שנים ולאחריהם יתקיימו בחירות וכל מפלגה תנהג בהתאם להחלטתה.

אין לי כרגע עמדה לגבי מפלגות נוספות כמו מפלגת העבודה, מרצ, הערבים, אבל אין מניעה שיתמכו או יצטרפו בעת מו"מ על בסיס מוסכם.

אני מעריך שבמידה והליך הדומה למתווה הנ"ל היה מתקיים, תוך כדי שלטון הממשלה, היה המצב משתנה לחלוטין. פנים חדשות היו מצטרפות לפוליטיקה, סדר עדיפויות חדש ושונה היה נוצר והחשיבות של הדברים הייתה נראית אחרת.

בינתיים זה רק מחשבות……

 

23 תגובות

 1. הי סבא,
  הלוואי ומישהו שם למעלה היה שומע את עצתך ומתחיל מהלך שכזה. לצערנו הפוליטיקה הישראלית מלאה באופורטוניסטים וביותר מידי אגו שאי אפשר לשים בצד – וכולם רוצים להוביל. אני לא רואה איך "ארבעת המופלאים" יוכלו לעבוד ביחד אפילו למטרה קדושה כמו שיקום כלכלי ואיחוי השסע שביבי מעמיק מידי יום.

  ובנוגע למייל שכתבת, בו ציינת שהכניסות לאתר דלילות.
  רציתי להגיד ש"נפלת במלכודת" של דור הרשתות החברתיות! המלכודת היא – הסטטיסטיקות!
  למעשה, כששולחים מייל לא יודעים מי קרא או לא קרא, אך בפלטפורמות החדשות (לדוגמא אינסטגרם, פייסבוק וטוויטר וכו') כל הזמן מקבלים פידבקים מדידים וזה בעצם הכוח המניע שגורם להמשיך ולשתף.
  הפידבקים הם: "לייקים", עוקבים חדשים, מספר צפיות בסירטונים, תגובות וכו', את אלו צוברים לכדי מספרים שכמו מגדירים את ההצלחה החברתית שלך.
  בכל מקרה, העיסוק בסטטיסטיקות ממכר! (אני למשל עסוקה בסטטיסטיקות סביב הפעילות הגופנית שאני עושה)
  לסיכום, אני אשמח להמשיך ולפקוד את האתר ובנוסף, וחושבת שכדאי לשלוח התראות גם במייל לכל מי שעדין לא מגיע לאתר באופן יומי.

  שירה

 2. אמנון,
  אתה אופטימיסט חסר תקנה אפילו בחלומותיך המדיניים 🙂
  רק שכחת פרט חשוב: מדובר בפוליטיקאים! וכל מילה נוספת מיותרת…
  חג שמח
  ושבת מנוחה לכווולם
  תמי

 3. הרעיון אכן מעניין אם כי אני מוכנה לקבל רק חלק מהמועמדים שלך, אלא שלצערנו יש גם אינטרסים פוליטיים שלא יאפשרו לממש הצעה כזאת. אני מאוד תומכת בבני גנץ ואנשיו שהם היחידים שהיו מוכנים לשים את האצבע בחור של הסכר ומנסים לשמר את המעט שעוד נותר מהדמוקרטיה שלנו תוך הסתכנות מודעת לגבי מעמדם הפוליטי.
  שבת שלום וחג שמח מדינה

 4. מהתגובות שקראתי עד עכשיו , אני מבין שיש בינינו המולה רבה בענין הבחירות שאולי תגענה בקרוב . אני מקווה שהאסון הזה לא יקרה שוב.
  אינני ממעריצי הגב' מירי רגב (בעיסוקיי בעניני אמנות ובמחשבות על "דעותיה ותגובותיה לעולם האמנות"הבנתי את האישיות ואת יכולותיה).
  אני מזכיר אותה מאחר שאתמול צפיתי בחלק מהתכנית של אופירה וברקוביץ' שם התארחה הגברת רגב. לאחר הצעקות האיומות שלה בדו שיח עם ברקוביץ' (שהוא גם צעקן לא קטן , אך גם אומר את אשר על ליבו,היא הביעה את דעתה והסבירה שביבי ינצח גם הפעם וזאת למרות האסונות שהוא מביא עלינו.(תוספת שלי) לצערי אני נוטה לקבל את דעתה (לא מכיוון שאני ליכודניק – רחוק מכך)אך העניין הוא שיש לנו עסק עם הרבה מצביעי "רק ביבי" שעדיין הולכים שבי אחרי הכריזמה והבריטון המיוחדים שלו וזאת בתוספת לחליפות ולהצהרות של כמעט כל ערב בטלויזיה כשהוא כמעט לא אומר אך ממשיך לפזר את קסמיו שלצערנו עובדים על חלק גדול מעמינו .
  למען האמת , אני קצת מיואש מפני שלדעתי שום דבר לא ישתנה בבחירות , שאולי תתקימנה ב"קלושמרל"שלנו.
  חנוך חסון

 5. תבורך על מה שכתבת
  ובעקבות זה יש לי תחושה שבעץ המשפחה שלך תוכל למצוא בסביבות 1500-1600 גם קרוב משפחה בשם תומס מור יישר כוח והמשך בדרכך
  דני

 6. לאחרונה הגיבו חברים שלי על ההצעה בהסתייגויות לגבי האישים ובכלל….
  ככל שעובר הזמן הרעיון נראה לי יותר ויותר הגיוני. זהו הרעיון היחיד שמצאתי שמביא את טובת ישראל לראש השיקולים. המצב הולך ומחמיר והעתיד לא נראה מבטיח.
  באם ננתח מבחינת הנפשות הפועלות:
  בנט – מזנק בסקרים ועושה זאת על חשבון חלק מהליכוד שמאסו במניפולציות של המלך וחלק ממצביעי כחול לבן שהתאכזבו מהמצב והתפעלו מכישוריו להילחם בקורונה שלצערנו לא הגיעו לכדי ביטוי. אין בטחון שגם אתו יגיעו לחוף מבטחים. הנטייה למפלגת ימינה של יועז הנדל וצבי האוזר מוכיחה שגם בימינה מרחפות רוחות הרוצות בהחלפת ראש הממשלה. אינני מאמין שהנדל והאוזר, שנראים לי אנשים ישרים למרות שדעותינו אינן זהות, היו שוקלים להצטרף לרשימה הממשיכה לתמוך בנתניהו. דווקא ההינתקות מהליכוד עשויה להשאיר בימינה נסקרים שהיו חוזרים לכחול לבן או לליכוד בבחירות. גם בנט מבין שבשעה זו כוחו בלחימה בקורונה גדול בהרבה מכוחו בתככים פוליטיים. קיימת אפשרות שגם בוחריו המתנחלים יסכימו להניח בצד את ההתקדמות בגוון "הסיפוח" ובמקום לקיים ויכוחים עם ארה"ב, לקחת פסק זמן לתקופת ביניים.
  לפיד – הוא מרגיש כל העת שקיימת תקרת זכוכית המגבילה את יש עתיד וכדי לזנק מתוכה הוא חייב בשינוי תודעתי. "רק לא ביבי" לא יהפוך את לפיד לראש ממשלה והאתגר של עופר שלח מדגיש עובדה זו. מאחר והוא מאמין בכוח המשיכה שלו, יש לו תקווה שבקונסטלציה חדשה סיכוייו להמריא גדולים יותר. תקופת "האחים" עם בנט הוכיחה שהכל אפשרי.
  בני גנץ – ברור שהכניסה לממשלה גרמה לחלק גדול מבוחריו להתפזר לרשימות אחרות. לדעתי הוא אדם הגון וישר ובאמת רוצה בטובת ישראל גם באם הדבר לא יטיב עימו אישית. למרות זאת, הסיכוי לחבור לחבריו לשעבר ולהחזיר את השפיות לפוליטיקה הישראלית יכול להיות תוצאה טובה והמשך לדרך בה הלך לכל אורך התקופה. יש גם סיכוי לא מבוטל שיצליח להחזיר לחיקו מצביעים שיטו את הכף לזכותו.
  יש יתרונות נוספים להצעה. עיקרון ההעברה של ההכרעה על זהות ראש הממשלה לידי הבוחרים, אם כי רק במסגרת ה"גוש" המוצע, מצביעה על חשיבה לטווח ארוך לפיה יש לבחור בשיטת בחירות שתביא לשינוי בסיסי בשיטת הממשל בישראל כאשר לאזרחים תהיה השפעה רבה יותר על האישים העומדים בראש ולא לקומץ מתפקדים המצביעים בפריימריז על מועמד מוכתב על ידי אספני קולות. הדבר יביא בהכרח גם לדמוקרטיזציה של המערכת המפלגתית. אני חושב שרעיונות בנושא זה כבר מתגלגלים בציבור ויפה שעה אחת קודם.
  יתרון חשוב טמון גם בהצעה ל"שביתת נשק" אידאולוגית למשך מספר שנים. באם יוסכם על ידי המפלגות על תקופת ביניים בה ישמר הסטטוס קוו (בדת זה קיים תיאורטית מאז קום המדינה), יהפוך השיח הציבורי בהדרגה למכיל ומתחשב יותר. אנשים יירגעו מהדחף להאשים אחרים ולא לראות את עצמם. כולנו בני אדם, פעמים רבות שוגים, פעמים רבות מתפרצים ולא תמיד שולטים ביצרנו. חשוב להירגע. אפשר אפילו להודות בטעויות. אין הכוונה לגרום לחשיבה אחידה, נהפוך הוא, חשיבה מגוונת תאפשר החלפת דעות ללא חשש והעלאת רעיונות חדשים.
  אני חושב שיש להסביר גם לשכנינו הערבים בישראל את מטרת פסק הזמן. חברה קרועה ומשוסעת לא יכולה להתקדם במתן זכויות אזרח ושוויון מלא. גם במשא ומתן עם הפלסטינאים נדרשת התלכדות וערבות הדדית. כדי לשפר את הסיכוי למצוא פתרון יש צורך בחברה הוגנת ומתחשבת גם באזרחיה וגם באחרים.
  כאשר מסתכלים על התמונה המדינה מול "מדינת החרדים" לטווח הארוך, בשלטון שיטת ה"כאילו" בגיוס, בסגרים, בתשלום מיסים ובנשיאה בנטל, יש חשיבות רבה בריסון הכוח של החרדים כלשון מאזניים. אין ספק שיש צורך בטל את תשלום הקצבאות העצומות לחרדים ללא כל חובות. לימודי ליבה ונשיאה בנטל (גם במסגרת שרות לאומי חייבים להפוך לנורמה. בעקבות זאת ניתן יהיה גם לדרוש מהחברה הערבית השתלבות בחובות ובזכויות של האזרחים.
  אני מאמין שהדבר אפשרי.

 7. I am also writing to make you know what a impressive encounter my friend's girl undergone viewing yuor web blog. She picked up such a lot of things, with the inclusion of what it is like to possess an ideal teaching style to make the others without hassle thoroughly grasp specified tricky topics. You undoubtedly surpassed visitors' expected results. Thanks for showing those valuable, trustworthy, revealing not to mention unique tips on your topic to Sandra.

 8. I happen to be writing to make you understand what a wonderful experience our princess went through visiting yuor web blog. She realized too many things, with the inclusion of what it is like to possess an incredible teaching style to make the rest without problems understand various very confusing topics. You undoubtedly surpassed visitors' expected results. Thanks for supplying those warm and helpful, trustworthy, revealing not to mention unique tips on your topic to Tanya.

 9. I precisely had to appreciate you all over again. I am not sure the things that I might have gone through in the absence of the entire methods documented by you directly on such industry. It had become a real fearsome crisis in my circumstances, however , finding out the skilled manner you managed that made me to jump over fulfillment. I am happier for this help and even hope you find out what a great job you are doing instructing other individuals through the use of your blog post. I know that you have never encountered all of us.

 10. Thank you for every one of your hard work on this web page. My daughter really loves making time for investigations and it's really obvious why. Most people learn all of the lively mode you offer priceless tactics through this web site and even inspire participation from some other people on the matter so our favorite girl is now starting to learn a lot of things. Take advantage of the rest of the year. You are always doing a remarkable job.

 11. I enjoy you because of all of the effort on this blog. Betty delights in carrying out internet research and it's easy to see why. A lot of people hear all about the compelling form you convey both interesting and useful guidelines by means of the blog and attract contribution from other individuals about this area and my child has always been becoming educated a great deal. Enjoy the remaining portion of the new year. You're carrying out a dazzling job.

 12. I am commenting to let you know of the fine encounter my cousin's daughter experienced reading your site. She even learned many issues, not to mention what it's like to have a wonderful giving mindset to have many people quite simply grasp chosen hard to do subject areas. You really exceeded our expectations. Many thanks for giving the insightful, healthy, educational and as well as easy thoughts on the topic to Jane.

 13. I am also commenting to let you know of the helpful encounter my friend's daughter found reading through your web page. She figured out numerous issues, not to mention what it's like to have an amazing giving mood to have most people really easily know selected impossible subject areas. You really exceeded our own expectations. Many thanks for imparting the invaluable, safe, explanatory and even easy thoughts on the topic to Janet.

 14. I precisely needed to thank you so much once again. I am not sure the things that I would've implemented without the type of recommendations provided by you on such a question. It previously was a very frustrating dilemma in my opinion, however , observing the very specialised mode you processed that made me to leap over gladness. I am just happy for this information and in addition hope that you know what a great job you are always getting into teaching people thru your web blog. More than likely you have never got to know any of us.

 15. Thanks for the recommendations on credit repair on this amazing site. A few things i would tell people is always to give up the particular mentality they can buy today and shell out later. Like a society we all tend to try this for many issues. This includes getaways, furniture, and also items we wish. However, you should separate the wants out of the needs. While you're working to raise your credit score make some sacrifices. For example it is possible to shop online to save cash or you can visit second hand retailers instead of pricey department stores regarding clothing.

 16. I figured out more interesting things on this weight-loss issue. One particular issue is a good nutrition is especially vital while dieting. A tremendous reduction in junk food, sugary food, fried foods, sweet foods, beef, and bright flour products could possibly be necessary. Possessing wastes organisms, and harmful toxins may prevent ambitions for fat-loss. While selected drugs for the short term solve the challenge, the horrible side effects are certainly not worth it, and they also never present more than a non permanent solution. This is a known undeniable fact that 95% of celebrity diets fail. Thank you for sharing your opinions on this website. https://osteoporosismedi.com osteoporosis medication

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *